И досега лекарите спорят за това каква роля играе водата при бременността и в какви количества трябва да се употребява, за да не навреди на бебето. И ако работата е на лекарите да открият истината, раждаща се в такива спорове, какво да правят сега онези бременни жени, които си задават този въпрос? Каква вода трябва да пият? По колко? И как да избегнат обезводняването и отоците през този важен период?

Ролята на водата в организма на бременната жена

За да намериш отговор на всички тези въпроси, трябва да си представиш много добре онази първостепенна роля, която играе водата при бременност – обикновената, чиста, без всякакви примеси вода. Много жени акцентират вниманието си само върху витаминизацията и минерализацията на организма си за пълноценното износване на бебе, преминавайки на сокове и мляко и забравяйки за обикновената вода. Оттук започват много проблеми, чиито източници се коренят точно в това, че водата се подценява от бременните жени. А точно тя е източник на влагата, която в този важен момент:

  • Поддържа кръвообращението на плода;
  • Създава околоплодните води;
  • Увеличава обема на кръвта;
  • Омекотява тялото, като му осигурява еластично разширяване за вътреутробното развитие и растеж на бебето;
  • Подготвя тазовите стави за пълноценно разкритие, което е толкова важно за жените, които искат да родят по-безболезнено;
  • Подобрява храносмилането, като помага да се справиш със запека;
  • Поддържа обмяната на веществата и извежда токсичните вещества.

Дефицитът на вода в организма на бременната жена може да причини сериозни нарушения, първо – в развитието и функционирането на плацентата, и после – на плода. Резултатът е патологии, усложнения и непредвидени ситуации. Излишната вода също не води до нищо добро, точно отоците заради прекалено многото вода могат много да усложнят не само предродилното състояние на бъдещата майка, а и самия процес на раждане. Затова е толкова важно да се открие онази златна среда, която ще предпази и от патологии при плода, и от несполучливо раждане. А за тази цел трябва да знаеш каква вода трябва да пиеш по време на бременност и в какви количества да е тя.

Каква вода можеш да пиеш?

Радостен е фактът, че в медицината няма две мнения по въпроса за това каква точно вода се препоръчва по време на бременност. Затова тук всички бременни жени могат да си отдъхнат и да не се объркат в медицинските показания и препоръки. При избор на вода се движи по следните критерии:

  • Водата трябва да е чиста, не трябва да съдържа никакви примеси;
  • Не трябва да е гореща, тъй като високите температури убиват цялата ѝ полезност за организма;
  • Не трябва да е от водопровода (чешмяна), тъй като в нея има много и най-различни примеси, най-опасното от които е оловото, което може да доведе до много тъжни резултати, дори до спонтанен аборт;
  • Най-добре се спри на филтрираната или на минералната негазирана вода.

В никакъв случай не заменяй водата със сокове и мляко – те трябва да са отделно, като допълнителни източници на витамини и минерали за организма. И още повече, не наблягай на чая и кафето, те не могат да снабдят плацентата и бебето с необходимата им вода. Така че с качеството и избора на вода при бременност всичко е ясно. Много по-трудно е да разбереш колко все пак вода се препоръчва да се пие през бременността.

Колко вода да пиеш по време на бременността?

Наистина може да ти се завие свят, когато един лекар след поредния преглед вече в последния триместър те посъветва да увеличиш водата, а друг, гледайки изпод вежди отеклите ти крака (как да се бориш с отоците по време на бременност, може да прочетеш ТУК!), те кара рязко да намалиш водата. Кого да слушаш? На кого да се довериш по този толкова важен въпрос? Разбира се, на многогодишния опит – за хилядите години са се натрупали народни мъдрости, които ще помогнат в този нелек момент.

  • През първия и втория триместър се препоръчва да пиеш по 8 часа вода на ден.
  • Трябва да пиеш вода умерено, а не така, че сутрин да изпиеш 5 от 8-те чаши, а вечерта да изпиеш другите 3. Режимът е по около чаша на час и половина през целия ден. Пий на малки глътки.
  • Добре ще е да имаш винаги до себе си бутилка с минерална вода, трябва да утоляваш жаждата си все път, когато тя се появи.
  • Само лекар може да ограничи препоръчителната норма за вода по време на бременността, ако са започнали да се появяват силни отоци и се наблюдават нарушения в работата на бъбреците.

Ако постоянно се чудиш колко вода трябва да пиеш, докато си бременна, консултирай се с лекаря си. Запознат с историята на бременността ти, той със сигурност ще може да ти разясни този въпрос. А ти слушай организма си и бебето в утробата си – те със сигурност ще ти подскажат какво да правиш в една или друга ситуация.