Благополучното раждане на дете зависи не само от професионализма на персонала в болницата, а и от индивидуалните особености на женския организъм. В частност, важна роля играе подготовката на шийката на матката за раждане, която обикновено се прави през последните седмици от бременността. Тя включва медицински препарати по лекарско предписание и самостоятелни профилактични мерки, достъпни за всички, в домашни условия. Тези два аспекта позволяват да се избегнат разкъсвания на този орган и осигуряват по-леко, без усложнения, протичане на родилния процес.

Лекарствено стимулиране

Нормално съзряването на маточната шийка се случва към 38-ма седмица от бременността. Ако по това време, съгласно диагностичните данни, се окаже незряла, се взима решение за провеждане на различни процедури и се изписват лекарства. Целта им е да стимулират процеса на съзряване на този орган. В днешно време медикаментозната и процедурната подготовка на маточната шийка за раждане в родилния дом включва следните предписания:

Спазмолитици

Ако маточната шийка не съзрява заради прекалено голямо мускулно напрежение, 2 седмици преди раждането лекарите изписват на бъдещите майки спазмолитици. Те отпускат, намаляват болката и напрежението, подпомагат еластичността на стената на влагалището, което стимулира съзряването на матката. Само лекар може да изпише лекарства за подготовка на шийката на матката за раждане – без негово разрешение не трябва да пиеш такива препарати. Това може да доведе до нежелани и най-плачевни последици. Най-често лечението се провежда със следните медикаментозни средства:

  • Много популярни са свещичките за подготовка на матката за раждането – те се абсорбират активно и не дразнят лигавицата на стомаха, макар че в някои случаи не са толкова ефективни, колкото другите лекарствени средства;
  • Най-добрите спазмолитични таблетки за подготвяне на маточната шийка за раждането са познатите на всички Нош-Па – те не вредят на плода, но при някои жени през последните седмини от бременността се забелязва непоносимост на стомаха към тези спазмолитици;
  • Рядко, но все пак при много тежки случаи се провежда подготовка за раждане с мифепристон - много мощен и ефективен препарат, който се приема само под наблюдението на лекар, в болница;

В зависимост от здравословното състояние на бременната и индивидуалните особености на организма ѝ лекарят може да изпише или свещи, или инжекции, или таблетки за подготовка на шийката за раждането, за да съзрее навреме.

Простагландини

В определени случаи вкарват в цервикалния канал различни препарати, в състава на които има простагландини. Към тях се отнасят например такива гелове за раждане като „Препидил“. Под неговото действие мускулните стени се отпускат и размекват, което води до пълно съзряване на матката.

Физическа стимулация

Невинаги се прави само и единствено медикаментозно подготвяне на маточната шийка за раждането, може да бъде заменено с масажни процедури или иглотерапия.

Ако към 38-ма седмица бременната жена е диагностицирана с размекване на шийката, лекарите предписват един от посочените по-горе методи. Това позволява да се приведе жената в нужното състояние, да се лекува, за да може през последните дни преди появата на бебето на бял свят да му се помогне да излезе.

При това жената трябва да разбере, че е много опасно да си предписва сама каквито и да било лекарства. Дори и приемът на Нош-Па трябва да бъде под строгото и системно наблюдение на специалист. Но бременните жени могат да се погрижат за това отрано и да предприемат полезни профилактични мерки много преди 38-ма седмица.

Домашни профилактични мерки

Месец преди предполагаемото раждане се провежда подготовка на маточната шийка в домашни условия, ако жената се притеснява, че ще има някакви проблеми с това. Но ако е решила да използва някои от методите, които ще споменем по-долу, жената трябва да се посъветва първо с лекуващия и наблюдаващия я лекар.

  • Регулярен полов живот – това е най-добрата подготовка на матката за раждането, обяснява се съвсем научно. При този процес се получава добър масаж, който подготвя стените на влагалището за разтягането. Оргазмът тренира маточните мускули и е като пусков механизъм за раждането, като се смята за перфектна естествена стимулация.
  • Ако лекарят разреши, може месец преди раждането на бебето се приема перорално масло от вечерна иглика. Продава се като хранителна добавка в аптеките и здравните магазини, а също и в онлайн магазините за хранителни добавки (Виж повече за BioMall.bg – Магазин за хранителни добавки и натурална козметика). От 36-та до 37-ма седмица трябва да пиеш по 1 капсула на ден, а от началото на 38-ма седмица – по 2. Маслото от вечерна иглика е богат на мастни киселини, които подпомагат активно производството на простагландини, които подпомагат навременното съзряване на маточната шийка.
  • Също така в най-големи количества мастни киселини се съдържат в рибата, така че месец преди раждането ще е полезно да включваш в ежедневното си меню рибни продукти.
  • Внимателен, нежен масаж на зърната 3 пъти на ден (за не повече от по 5 минути) месец преди раждането на бебето – още един доказан начин за подготвяне на матката за раждането. Този факт се обяснява също много просто: в резултат на тази стимулация на зърната в организма на бременната жена се произвежда окситоцин – хормон, необходим за своевременното и пълноценно начало на родовата дейност.

Всички домашни методи за подготвяне на маточната шийка за раждане са много ефективни, но само ако първо се направи консултация с гинеколог. Същото се отнася и за народните рецепти.

Средства от народната медицина

Има също и редица ефективни народни средства, които могат да подготвят маточната шийка за раждането. За да не навредят на организма на бременната жена, не трябва да се използват в домашни условия без разрешението на специалист.

Отвара от малинови листа

1 с.л. сушени или 2 с.л. свежи малинови листа се мелят, заливат се с 1 литър вода и се оставят в емайлиран сън на котлона. След като кипне, съдът се затваря и се оставя така за няколко часа. След това изстиналата вече отвара се прецежда. Препоръчва се да се приема от 38-ма седмица по 100 мл 3 пъти на ден преди основните хранения. Приемът продължава до самото раждане.

Тинктура от шипки

150 гр сухи плодове от шипка се поставят в емайлиран съд, заливат се с 1 литър вряла вода, оставят се така за няколко часа да престоят. След това получената тинктура се прецежда. Приема се от началото на 36-та седмица от бременността по 200 мл преди закуска, на гладно.

Тинктура от глог

Готова тинктура от глог може да се намери във всяка обикновена или билкова аптека. Правилната доза на това средство е 2 капки на всеки 10 килограма телесно тегло. Преди употреба тинктурата се разтваря в преварена и охладена вода. Пие се 1 час преди закуска и преди вечеря. Приемът се препоръчва да започне 2 седмици преди предполагаемото раждане.

Тинктура от ягоди

100 грама пресни ягоди и 2 с.л. смлени листа от ягоди се смесват, разбъркват се в емайлиран съд и се заливат с 1 л вода. Оставят се да заврат на котлона, след което огънят се намалява, вари се още час. Прецежда се, добавя се малко натурален мед. На ден се препоръчва да се пие около 1 литър отвара от ягоди. Приемът започва към 37-38-ма седмица от бременността.

Не се паникьосвай и не се притеснявай, ако организмът ти не е готов за раждането на бебето. Диагностичните изследвания две седмици преди предполагаемата дата на раждане ще открият проблема, а лекарите ще ти назначат необходимото лечение. Това може да са както медикаментозни методи, така и домашна профилактика. Всичко трябва да се прави както трябва и с разрешение от специалистите. Само тогава няма да имаш никакви проблеми при раждането.