Развитие

Бебето ти вече стои само, без опора, макар да запазва равновесие само за няколко секунди, но и това си е добро постижение. Освен това бебето може да ходи, ако се държи за стените на креватчето си. Освен това детето може да се изправя от всяко положение.

Бебето ти вече се е научило да изпълнява много сложни действия – когато го накараш, взима различни играчки, може да отваря и затваря различни кутии, търкаля топка. Бебето вече знае добре името си.

Освен това бебетата на 9 месеца се учат да говорят, опитват се да подражават на възрастните по маниер на общуване, интонация, да казват отделни срички. Вече държат шишето си сами и когато искат го махат от устата си.

Дневен режим

Бебе на 9 месеца все още се храни по 5 пъти на ден през 4 часа. Но времето за игра след хранене става 2-2,5 часа. Сънят между храненията е 1,5-2 часа. Денем детето спи по 2-3 пъти. Нощем спи около 10-11 часа. Най-добре е да слагаш бебето да спи половин-един час след хранене.

Но имай предвид, че след втория му дневен сън то трябва да се разходи добре, за да заспи нормално вечерта, затова следи разликата между последния дневен сън и нощния сън да е не по-малко от 4 часа. Задължително проветрявай стаята преди сън, децата обичат в стаята да е прохладно, освен това е полезно за здравето.

Хранене на бебе на 9 месеца

Храненето на бебето на девет месеца става по-разнообразно. Но не въвеждай наведнъж много нови продукти, особено ако бебето наскоро е било имунизирано, ако му никнат зъби или е болно. Също така в големите горещини не разширявай много менюто му, защото в такова време се произвежда по-малко стомашен сок и храната не се усвоява добре, особено непознатата досега храна.

Сега на бебето много му харесва да общува, обича да е център на вниманието. Но не забравяй, че известно време през деня детето трябва да си играе само, затова постави в креватчето му интересни играчки и дай на бебето си да си играе самичко с тях.

Сега трябва да отделиш специално внимание на безопасността. Трябва да научиш детето си да разбира какво значи думичката „не“. Обясни му, че не трябва да бърка в контактите или в камината, при това трябва да стане спокойно, но сериозно, за да не заблудиш детето.

Отделно ще кажем за посудата за приготвяне на храната на бебето. Опитай се да готвиш за бебето си в тефлонови съдове, по-добри са от алуминиевите. Освен това обърни внимание на това, че витамин C се разрушава при контакт с метала, затова използвай пластмасово ренде, ножовете трябва да са от неръждаема стомана.