Както е казал някакъв велик човек, всяка бременна жена е съавтор на Господа Бод. Създаването на човека е вдъхновяваща, но тежка задача, която изисква мобилизиране на всички сили на женския организъм, понякога в ущърб на самата майка. Отоците са един от най-трудните странични ефекти на бременността.

Защо се появяват отоци през бременността?

Тялото ни е съставено на 80% от вода. Следователно, създавайки нов организъм, не може да се избегне допълнителното „наводняване“ – от 6 до 8 литра допълнително. Част от водата е в детето, околоплодните води и „пътят на живота“ – плацентата. Останалото е за увеличаване обема на кръвта при майката, растежа на гърдите и матката. Цялата тази водна система се изгражда, за да се подхранва бебето и растящата му кръвоносна система. Ако водата е недостатъчно, плацентата я „изтегля“ от организма на майката, за да получава бебето достатъчно количество. Важно е да има баланс – да не се допуска нито увеличаване на отока, нито обезводняване на организма на майката. Отговорът на въпроса, на каква цена трябва да се борят бременните с отоците си, през последните сто години от развитието на медицината е все на дневен ред. Но накратко, отговорът може да се формулира така: не трябва да се опитваш изцяло да се отървеш от отоците, но можеш да ги контролираш.

С какво са опасни отоците?

Най-вече, с появата на варикозна болест. Варикозата е бичът при жените (две трети от случаите на варикоза са точно при жени).

Причини за варикоза:

  • 70-80% от жените, при които се е появила варикоза, казват, че причината за нейната поява е точно бременността;
  • Наднормено тегло (дори 15-20% наднормена телесна маса увеличава риска от заболяване с 4-5 пъти).
  • Наследственост (около 60% от случаите на варикоза са провокирани от наследствеността).
  • Заседнал начин на живот, хиподинамия.
  • Прекомерно излагане на слънце.

Варикозата се развива така: първо, започват да стават видни мрежички вени с звездички съдове. Краката често се схващат. След това стъпалата отичат, отоците преминават в глезените и нагоре до прасците. Първоначално, отоците изчезват след кратка почивка, след това остават все по-дълго. После при болния може да се появи дерматоза, предязви. Разбира се, не бива да се докарваш до там.

Важно е да разбереш, че през бременността организмът ти произвежда повече прогестерон. Този хормон предизвиква понижаване на тонуса на съдовете, стават по-вяли. В същото време количеството циркулираща кръв се увеличава, а физическата ти активност по естествен начин намалява с развитието на бременността. Борбата с отоците започва на етапа, когато те не изчезват след кратка почивка.

Как да се избавиш от отоците по време на бременност?

Най-лесният начин за профилактика на отоци по време на бременност е така нареченият компресиращ трикотаж. Тоест лечебни чорапогащи. За щастие, сега вече няма нужда да си бинтоваш краката, рискувайки да си причиниш застояване на кръвта. Науката и производството са създали солидно активарикозно бельо.

Обикновено лечебните чорапогащи се правят с1,2,3 и 4 клас на компресия (профилактични и лечебни). Плътността им е от 40 до 280 дена. Производителите съветват да си купиш едни такива чорапогащи при появата на съдови звездички, най-често се появяват такива през втория триместър от бременността. Профилактичните чорапогащи (1 клас) можеш да си купиш сама, по-натам е най-правилно да се консултираш с лекар. Съвременните чорапогащи са много „анатомични“, поддържат меко краката и корема. През зимата, когато е студено, са добра допълнителна защита от настинка.

Лечебните чорапогащи се обуват от сутринта, когато съдовете на краката са си починали през нощта и са в добър тонус. Чорапогащите се избират по размер и се разпределят равномерно по цялата дължина на крака. Един чифт чорапогащи се използват до 6 месеца. След това ефектът им отслабва.

Медикаментозно лечение на разширени вени през бременността

Ние сме привърженици на професионалния подход към медикаментозното лечение на отоците, особено по време на бременност, когато майката и бебето са свързани и уязвими. Затова всеки случай трябва да се разглежда от лекар. Самолчението, включително билковите тинктури, Боже опази, ветеринарните мазила (срещат се такива случаи) са абсолютно недопустими.

Хирургичното лечение по време на бременност, а също и местното въвеждане на лекарствени препарати в разширените съдове, е оправдано само в особени случаи, когато варикозата се влошава прекалено много.

Физически упражнения срещу отоци

Когато си бременна, е добре да прекарваш времето си седнала или легнала най-добре настрани. Това нормализира кръвотока в таза и краката.

Краката в легнало или седнало положение трябва да се повдигат нагоре, за да се оттича кръвта.

Най-доброто упражнение за профилактика на варикоза е ходенето. Разхождай се всеки ден, докато не се умориш малко.

Отлично помага срещу отоци по време на бременност ненапрягащото плуване. То подпомага поддържането на формата на тялото, увеличава тонуса в съдовете.

В интернет можеш лесно да намериш много комплекси от гимнастика за профилактика на отоци на краката при бременност. Трябва да започнеш с най-малко интензивните, преминавайки с времето към по-интензивни (ако състоянието ти го позволява).

Ето нашия вариант на упражнения:

  • Седни на стол, плътно прибери краката, редувай повдигане и отпускане на пръстите на краката и петите – 15-25 пъти.
  • Застани с лице към гърба на стола или масата, опри се с длани и се повдигай на пръсти – 15-25 пъти.
  • Опри се на стената с двете си ръце и се повдигай на пръсти и на пети – 15-25 пъти.
  • Седни и си повдигни единия крак, върти го в глезена на различни страни. За всеки крак – по 20 пъти.
  • Седнала на стола, повдигай двата крака на пръсти максимално високо – 20 пъти.

Това е най-лесният и най-безопасният комплекс от упражнения. Той се прави в условия на отпуснати, ненапрегнати крака, в седнало положение, с пренасяне на опората на ръцете. Може да се изпълнява 2-3 пъти на ден, включително и на работното място.

Физиотерапия при отоци на краката при бременност

В случаите, когато отоците през бременността станат опасни, лекарите могат да назначат физиотерапевтично лечение, което включва следните методи:

  • Електрофореза;
  • Мехурчести и кислородни вани;
  • Ръчен лимфодренаж;
  • Галванизация;
  • Ултравиолетова светлина;
  • УВЧ;
  • Пневматична и електрическа вибрация;
  • Криотерапия;
  • Магнитотерапия;
  • Кални и водни бани.

По принцип всички изброени манипулации работят горе-долу еднакво:

  • Стимулират мускулните влакна на стените на съдовете;
  • Намаляват отоците;
  • Премахват венозната недостатъчност.

Тези процедури се правят при опасност от тромбове и при предязви на краката, ако хирургичната или медикаментозната намеса не са препоръчителни.

Диета при отоци

Какво трябва да ядеш и да пиеш, за да избегнеш отоците през бременността и да не допускаш да се обезводниш? Трябва да знаеш две неща:

В организма ти трябва да има много вода (колко трябва да пиеш – можеш да прочетеш ТУК!).

Тази вода трябва да е в кръвоносната ти система, а не в тъканите и кухините (точно това са отоците, когато водата прониква от съдовете в тъканите).

За да си осигуриш достатъчно количество вода там, където тя е необходима, и да намалиш отоците (трудно е да ги махнеш изцяло, но можеш да ги контролираш), съвременната физиология и медицината предлагат следните правила за хранене:

Солта трябва задължително да присъства в менюто ти

Безсолните диети, които понякога се препоръчват при отоци, нарушават киселинно-алкалния баланс в организма. При това знаем, че солта се намира в повечето преработени продукти (в хляба, местните изделия, сирената и т.н.). Нормата за употреба на сол за възрастен човек е не по-малко от 2 грама на ден (според СЗО). При това трябва да се употребяват не по-малко от 3,5 грама калий на ден.

Затова трябва да изчисляваш колко сол получаваш с рафинираните продукти и изхождайки от това, да си досоляваш храната. Калият присъства в бобовите, ядките, граха, зелето, папаята. Силно рафинираните продукти са беконът, шунката, пуканките, чипсовете и изобщо не трябва да се появяват в менюто на една бременна жена. На 100 грама такава храна се падат до 1500 мг сол.

Не се ограничавай да пиеш течности

Литър и половина-два вода са ти необходими на ден, но тази вода трябва да постъпва в организма ти от добри източници. Не от кафета и черни чайове, газирани и прекалено сладки напитки. Вода, неподсладени сокове (най-добре изстискани и разредени), отвари, супи. Някои физиолози смятат, че на ден е достатъчно да пиеш 1,5-2 литра само вода (без напитките, плодовете, зеленчуците и супите). Други посочват, че са достатъчни само 1,5-2 литра течности. Смятаме, че можеш сама да си избереш варианта спрямо собствените си наблюдения, за да не се появят отоци, от една страна, и да не се обезводниш, от друга.

Не бъди крайна

Опасни са двете крайности – прекаленото ядете и ограничителните диети, разтоварващите дни, постите по време на бременност. Знаем, че първоначалното значение на думата „диета“ е „здравословен и адекватен за съответния човек стил на хранене“.

Единственият адекватен за бременната жена стил на хранене е балансираната диета, където има белтъчини (особено важен е албуминът), мазнини, въглехидрати, аминокиселини, витамини и фибри. Модерно е през последните години специалното хранене при отоци: сухи диети за бременни, които съветват да не се пие вода, а да се получава само от плодовете, зеленчуците, супите, кашите и други храни. Отоците при тези диети наистина намаляват, но се появяват рискове, свързани със сгъстяване на кръвта и обезводняване.

Премахни сладкото

Отоците ще спаднат, ако изключиш от менюто си рафинираната захар, печивата и бялото брашно, всички (!) купешки лакомства могат да се заменят със сухи плодове, ограничи (но не изключвай напълно) животинските мазнини. А палмовото масло и другите транс мазнини трябва да ги премахнеш.

Прави си разтоварващи дни

Разтоварващите дни по време на бременност са допустими в разумни граници. Диетата трябва да остава балансирана, но продуктите може да са с нисък гликемичен индекс, а също може да намалиш порциите.

Диуретични и народни средства срещу отоци при бременните жени

Преди всичко, медикаментозните диуретични средства при бременност не трябва да си ги изписваш сама или по съвет на близки. Много от тях причиняват странични ефекти: нарушена чернодробна функция, развитие на тромбофлебит, стомашни разстройства, повишаване нивата на холестерола в кръвта, измиване на полезните вещества от организма.

Лечебните билки също не са толкова прости и безвредни. Например често препоръчваният корен от магданоз, хвощ, бреза, сушените части на ягодите, плодовете на хвойната имат странични ефекти.

Допустимите стари народни средства са сок от червена боровинка, отвара от шипки и от червени боровинки. Достатъчно е плодовете да се смесят със захар и да се залеят с вода. Пие се не повече от 2-3 пъти на ден по една чаша. Листата от червена боровинка, за разлика от плодовете ѝ, могат да се използват в много ограничени количества.

Лекарите казват, че всеки диуретичен чай може да промени състоянието на организма на бременната жена, да влоши киселинно-алкалния, водния баланс. Затова тези средства трябва да се използват внимателно, разумно. Най-добре е да се консултираш с лекар. За ползата на някои чайове при бременност можеш да прочетеш в статиите ни за:

Опитните гинеколози, физиолози, флеболози често казват: неизбежно е по време на бременност да се появят леки отоци. Най-добре е да се бориш с тях профилактично, с правилно хранене и с „наводняване“ на организма, с движение, слънце и въздух. Безспорно, важно условие за здрава бременност е почивката и щастието. Не на всеки му е по възможностите, но трябва да се опитваш да водиш възможно най-добър начин на живот заради самата себе си и заради детето си.