Много голямо значение при раждането има дишането, от което зависи състоянието на родилката, здравето на бебето и общия изход от цялото мероприятие. Точно то ще ти даде възможност да се отпуснеш, да забравиш за болката и да избегнеш медикаментозната намеса. Разбира се, щом това е толкова важно за раждането, трябва да се подготвиш за него отрано. Още повече, че видовете, техниките и методиките в днешно време не са хич малко. А и на различните етапи от раждането дишането не е еднакво.

Ползи от правилното дишане по време на раждане

Защо правилното дишане по време на раждане и контракции е толкова важно? Тук влизат в сила законите на физиологията, така че, от гледна точка на науката, всичко е напълно обяснимо:

  • Ако по време на контракциите започнеш да дишаш правилно, в организма на бебето ти ще постъпва достатъчно количество кислород, което ще изключи кислороден глад при плода;
  • Болката намалява, особено при силните контракции;
  • Ритмичното дишане по време на раждане ще ти позволи да се справиш със стреса, да намалее умората и бебето да премине родовите пътища без усложнения.

Тъй като повечето жени при раждането са в състояние на силна уплаха и напрежение, дишането им се учестява, ритъмът се нарушава, вдишванията се отличават с повърхностност, ограничава се рязко попадането на кислород в организма, което може да доведе до кислороден глад на бебето, световъртеж при бременната, изтръпване на крайниците ѝ и загуба на контрол върху ситуацията.

Във връзка с тези научни доводи всяка жена още през бременността си е добре да разбере, че правилното дишане по време на контракциите и раждането са половината от благополучното раждане на бебе. И още повече, ако се страхуваш от болката, трябва задължително да усвоиш дихателните техники, с които, според отзивите на много майки, раждането може да бъде на практика безболезнено. И така, как да се научиш да дишаш правилно, за да облекчиш себе си при контракциите, напъванията и при самото раждане на бебето?

Подготовка

Трябва да се научиш да дишаш правилно при раждане и контракции отрано. Ако се сетиш непосредствено преди заветния момент за това, отивайки с багажа си в болницата – закъсняла си. Малко полезни съвети как да се подготвиш за това ще ти помогнат да подходиш към решаването на този проблем своевременно.

Не се препоръчва да се учиш на сложните техники за дишане в домашни условия. Това могат да правят само спортистките, професионалните певици и онези, които отдавна се интересуват от медитация. Това е така, защото дихателните практики често имат много мощно действие и могат да имат много непредсказуеми странични ефекти.

Заради това специалистите настоятелно препоръчват да се учиш на правилно дишане само на специални курсове, под наблюдението на опитни треньори и инструктори. Те ще вземат предвид индивидуалните ти особености и ще изберат за теб най-оптималния вариант дихателна техника, която ще трябва да усвоиш, преди да се появи бебето.

Що се отнася до времето, тренировката за дишане преди раждането трябва да започне колкото се може по-рано. Минималният брой тренировки е 6. Максималният – безкрай. Колкото по-често правиш дихателни упражнения и се усъвършенстваш в това, полезно, просто необходимо нещо, толкова по-лесно ще родиш.

Ако се запишеш на такъв специален курс, ти не просто ще разбереш как да дишаш правилно по време на раждането и контракциите (техниките на всеки етап са различни), а и ще можеш да избереш за себе си най-добрата методика. Те са наистина много и всяка от тях е перфектна за родилките.

Методики на дишане

Всяка дихателна техника при раждане се отличава с ефективност, предназначена е да облекчи жената в предстоящото изпитание и да намали болката ѝ. Ще ти представим описания само на най-популярните в момента техники, тъй като на практика те са наистина много.

Дишане с броене

Тази техника се използва от повечето родилки, тъй като е лесна (достъпна и разбираема за всички) и се запомня лесно. При вдишване трябва да броиш до определено число, което трябва да си намислиш предварително. Най-често е 3 или 4. След това при издишването трябва да направиш същото.

Тъй като всеки женски организъм си е уникален сам за себе си, можеш да избереш, заедно с инструктора си, което и да е число, до което да броиш, а също и скоростта. Най-важното е да ти е максимално комфортно. Тази техника на дишане при раждане ще осигури на организма ти необходимото количество кислород, ще те успокои и ще ти помогне да преодолееш страховете си в момент на стрес.

Дишане със срички

Още една много ефективна методика, която предполага бавно, ритмично изговаряне на най-елементарни думи на срички. Получава се отлична тренировка на дишането, което в момента на раждането намалява стреса, кара те да се съсредоточиш и да правиш нещата както трябва.

Можеш да вземеш която и да е дума, например „скъпи“. При вдишване трябва да е бавен, напяващ, разтеглен гласов звук, да кажеш първата сричка „скъ“, и по същия начин на издишането – „пи“. Всеки път, когато правиш това упражнение, се опитвай мислите ти да са концентрирани само върху това, не се разсейвай със странични работи. Опитай да наблюдават състоянието на тялото си – ако правиш всичко както трябва, всичките ти мускули в този момент трябва да са максимално отпуснати. Ако забележиш някакво напрежение, опитай се да го намалиш. Когато изричаш сричките така, се опитвай да дишаш колкото се може по-дълбоко и бавно.

Нос-уста

Тази методика ще ти помогне да усвоиш максимално правилно дишането по време на раждане, което се смята от много специалисти за единственото правилно. Съгласно тази техника трябва да вдишват задължително през носа, а да издишаш през устата. При това е много важно да следиш мускулите на устните и раменете си, които в този момент трябва да са максимално отпуснати. Понякога при тази методика на дишане специалистите съветват на издишването да изговаряш някакви гласни звуци. Собственият ти глас ще те накара да се концентрираш и успокоиш. Много често при изпълнението на това упражнение гърлото много пресъхва. Може да се случи и при самото раждане. В тази ситуация се препоръчва да изпише няколко глътки топла вода.

Дишане с половинката

Това дишане при контракциите и раждането е подходящо за онези жени, които искат да раждат в присъствието на мъжа си. Всъщност методът е много ефективен, защото всяка нова контракция е все по-силна от предишната и темпото на дишане се удържа много трудно. И точно в тези моменти е много полезна поддръжката на партньора. Първо, трябва постоянно да си в зрителен контакт с него. Второ, трябва да се държите за ръце. Трето, партньорът ти прави дихателното упражнение, а ти повтаряш точно след него.

Отработвайки тези методики на дишане по време на раждане, можеш да заемаш най-различни пози, които, между другото, също ще ти помогнат в облекчаване процеса на раждането. Можеш:

  • Да седиш по търси;
  • Да застанеш на колене и лакти, много удобна поза е за раждане – коленете се опират в мекото легло, ръцете – с длани в леглото, тялото се движи в такта на дишането;
  • Просто да лежиш по гръб;
  • В такт с дишането да крачиш из стаята.

На ден тренирай не повече от 10 минути, за да не нарушиш работата на белите си дробове и да не се появят нежелани странични ефекти. Усвоявайки тези правила на дишане при раждането, можеш много да облекчиш състоянието си в този толкова важен момент и да го направиш на практика безболезнен. Освен това трябва да знаеш, че на различните етапи от раждането трябва да дишаш по различен начин.

Контракции и напъни

Тъй като на практика е почти невъзможно да дишаш еднакво по време на контракциите и при самите напъвания, трябва да знаеш как да го правиш правилно. Ако през бременността си си отработила правилната техника на дишане по време на раждане във всичките ѝ детайли, няма да е кой знае колко трудно.

Дишане при контракции

В момента на контракциите трябва да използват различни видове дишане при раждане, в зависимост от периода им.

В самото начало, когато контракциите са кратки и слаби, можеш да ги облекчиш с помощта на бавно (така нареченото „пестеливо“) дишане при раждане. То се изразява в дълбоко вдишване и бавно, продължително издишване. Тази методика оптимизира енергийните загуби, нормализира сърдечния ритъм, подобрява снабдяването на организма с кислород. В периодите между контракциите трябва да се отпуснеш и да си почиваш.

Веднага щом зачестят, ще трябва да включиш техниката, която си отработвала през бременността си. Трябва да дишаш спокойно и премерено, бавно и дълбоко.

Когато контракциите станат съвсем нетърпими и усетиш, че започваш да губиш контрол, използвай най-ефективното дишане срещу болка по време на раждане – кучешкото. Трябва да дишаш през устата или през носа максимално бързо – 1-2 вдишвания (или издишвания) в секунда. Опитвай се да вдишваш колкото се може по-тихо, а да издишваш шумно. Често при изпълнението на това дихателно упражнение много пресъхват устата и устните заради голямото изпарение на влагата.  За да избегнеш това, се препоръчва да си слагаш ръката пред устата или да я изплакваш с вода. В момента, в който премине поредната контракция, се върни към отработената преди това техника.

Тази последователност на дишането при раждане ще ти осигури устойчивост на стреса и ще помогне на организма ти да се справи с изпитанията, а на бебето ти – да се подготви за появата си на бял свят. Когато се качиш на родилния стол, ще трябва да дишаш малко по-различно.

Дишане при напъните

Техниката на дишане при напъните се различава от тази, която се използва при контракциите. Тук последователността трябва да е следната:

  • Веднага, щом се качиш на родилния стол, ще трябва да дишаш по методиката с броенето, която описахме по-горе. Включи и партньора си сега, ако присъства на раждането.
  • Опитвай се да дишаш колкото се може по-дълбоко, при вдишването преглъщай въздуха, за да притиска диафрагмата, а тя – дъното на матката ти. Това ще помогне на плода да премине по-бързо през родовите пътища и да се появи на бял свят.
  • В момента, в който усетиш, че не ти достига въздух, изпусни останалия от белите си дробове и вдишай отново колкото можеш повече. Така ще се нормализира диафрагменото дишане.

Опитвай се да не се напъваш с глава, защото така ще изразходваш силите си напразно.

За да усвоиш всички тези техники и да разбереш как работят те, се запиши на курсове за дишане за бременни – това е най-доброто за една родилка. По време на самото раждане заради болката, вълнението и дискомфорта може да не чуеш лекаря или сестрата в нужния момент и да изгубиш контрол над ситуацията, нарушавайки дишането си. Затова тук е много важна добрата подготовка и обучението по специално разработените за бременни методи за намаляване на стреса и болката в процеса на раждане.