По въпроса, дали може да се пие зелен чай по време на бременност, може да си спорим безкрайно, и нищо чудно. Напитката с толкова уникален състав въздейства на много процеси, протичащи в организма, които касаят и здравето на майката, и формирането на плода. Едно е полезно, другото може да е опасно и да те накара да ограничиш употребата на тази чудодейна напитка.

Ползата на зеления чай по време на бременност

Зеленият чай по своя състав е една от най-уникалните и витаминозни напитки, даже в сравнение с черния чай. Така че няма нищо чудно в това, че много лекари препоръчват на бременните да пият на ден около 200 мл (но не повече) от тази удивителна напитка. Съвсем скоро може да оцениш благотворното влияние на зеления чай върху организма си:

  • Укрепва имунитета, който е толкова необходим по време на бременност;
  • Възстановява увредения емайл на зъбите;
  • Нивото на захар в кръвта се поддържа в норма, както и количеството холестерол, така че зеленият чай при бременност се смята за профилактично средство срещу диабет;
  • Токсикозата преминава много по-леко, ако бременната жена си позволява да пие по чаша зелен чай на ден;
  • Хипотониците усещат прилив на сили, тъй като кофеинът в състава на този сорт чай повишава кръвното много бързо.

Зелен чай не се пие по време на хранене, за да не се възпрепятства усвояването от организма на хранителните и полезните вещества в него. Но пък може да се добавя мед (само с топъл чай), лимон (ще обогати организма с витамин Ц), мляко (допълнителен източник на калций) и дори мента (има успокояващи свойства за нервната система): тези добавки няма да навредят. Ако се спазва дозата, ако бременността протича в рамките на нормалното, зеленият чай ще е еднакво полезен и за бъдещата майка, и за нероденото бебе. Но има и друга страна на медала – може и да навреди.

Вредното въздействие на зеления чай при бременност

Все пак не е съвсем без причина лекарите да бият тревога относно това, че зеленият чай не е най-добрата напитка за бременни жени. И за това е виновен кофеинът, който присъства в големи количества в зеления чай. Точно това вещество оказва негативно въздействие върху организма на майката и бебето, а последиците могат да са:

  • Недобро, трудно усвояване на фолиевата киселина, необходима за оформянето на бебето през първите три месеца – детето може да се роди с пороци на гръбначния мозък, с дефекти на невралната тръба (но тези данни не са доказани научно, а са само предположения);
  • Може да се забави усвояването от организма на желязо от продуктите с растителен произход;
  • Калцият също се усвоява трудно под влиянието на това вещество;
  • Повишава се кръвното и се учестява сърдечният пулс, така че ако страдаш от хипертония, е най-добре да стоиш по-далеч от зеления чай.

Но дори и след като прочете този списък от възможни вреди, които може да окаже зеленият чай, не бива да се плашиш. Можеш да пиеш, дори някои лекари смятат, че трябва да се пие зелен чай по време на бременност, тъй като тази напитка е наистина много целителна. Но трябва задължително да спазваш препоръчителната употреба (не повече от една чаша на ден), за да избегнеш нежеланите последици.

А ако има някакви отклонения през бременността, е най-добре да се консултираш с наблюдаващия бременността ти лекар, той ще може да прецени дали ти е противопоказно, или все пак можеш да пиеш зелен чай.