В предишна наша статия поговорихме за раждането без болка. Темата е много популярна сред бъдещите майки, затова днес ще продължим да я развиваме и ще си поговорим за епидуралната упойка.

В днешно време това е един от най-популярните методи за обезболяване. Съгласно статистиката, в страни като САЩ и Франция този вид упойка се използва в 70% от случаите. И което е най-интересното, епидуралната анестезия е единственият метод за обезболяване, който е одобрен от католическата църква.

Епидуралната упойка се прави по следния начин. Анестезиологът прави пункция на епидуралното пространство (твърдата обвивка на гръбначния мозък) със специална игла, след което през иглата поставя катетър, а самата игла се изважда. След това се вкарва анестетик в необходимото количество. Това позволява да се „обезсилят“ нервните окончания, които водят към матката. По този начин се случва обезболяването със запазване на мускулните функции.

Обърни внимание, че има епидурална анестезия и аналгезия. И това не е едно и също нещо. Различават се в количеството и концентрацията на анестетик. Например в първия случай се вкарва концентриран анестетик в малки дози. При това блокирането на нервните окончания е почти напълно. Основният минус на този метод е, че бъдещата майка е обездвижена до известна степен, а и психически се понася тежко.

При епидуралната аналгезия ситуацията е съвсем различна. Концентрацията на препарата е минимална, но обемът е доста голям. Съответно повишаването на прага на болка е до състояние, в което на жената и е относително комфортно. Тоест тя може да ходи, да застава в удобна за нея поза, да усеща контракциите. Ако е необходимо, се вкарва допълнително количество препарат. Основният плюс тук е, че е максимално близко до естественото раждане.

Има и минуси. Въпреки, че е много популярен, този метод причинява известни усложнения – главоболие, понякога мигрена, които продължават до 2-3 дни, и промени в кръвното налягане, дори и минимални. При това наличието или отсъствието им по никакъв начин не са свързани с професионализма на анестезиолога. Често главоболието се появява поради две причини:

  • Използване на евтини анастетици, които не са предназначени за епидурална анестезия. Това помага да се намали цената им, но трябва ли да пестиш от здравето си?
  • Използване на некачествени набори за епидурална анестезия. Дори и най-малките дефекти в иглата могат да доведат до травмиране на мозъчната обвивка. Това води и до това, че при изкарването на иглата изтича част от ликвора и налягането в гръбначно-мозъчния канал се променя. Този проблем може да се избегне чрез използването на висококачествени игли.

Що се отнася до понижаването на кръвното, причините не са кой знае колко сложни. Това зависи от индивидуалната реакция на организма към анестетика.

Сега вече знаеш какви са възможните усложнения и можеш да се погрижиш за всичко. Ако се вземат предвид всички тези нюанси, епидуралната анестезия няма да създаде никакви проблеми.