За укрепване на здравето и повишаване имунитета на детето ще помогнат витамините и минералните вещества. По-полезно е да ги получават от зеленчуците и плодовете, отколкото от витаминни комплекси. Така те се усвояват много по-добре. Разбира се, през зимата това се постига трудно, защото няма много от тях тогава. Но може и да минеш без почти безполезни зимни плодове. Достатъчно е това, което винаги може да се намери.

Най-добрите продукти за силен детски имунитет

Мляко. Отличава се с високо съдържание на белтъчини, мазнини, въглехидрати и минерални вещества. Само не предлагай на детето много високомаслено мляко. Достатъчно е 1,5 или 2,5% (след годинката).

Йогурт и кефир. В тях се съдържат много пробиотици (живи бактерии на млечната киселина), които поддържат бактериалната флора на червата и подпомагат повишаването на имунитета.

Можеш да даваш кефир на детето си още от 8-мия му месец, а йогурт – след 1,5 година. При това е желателно да си ги правиш сама. Подробно за това можеш да прочетеш в статията ни „Как да направиш домашен кефир?“.

Ябълки. Регулират бактериалната флора на червата и подобряват храносмилането. Обърни внимание, че ябълките съхраняват полезните си свойства през почти цялата зима. И едва през февруари витамините в тях са почти изчезнали. Препоръчва се да даваш на детето ябълки при настинка, грип, умора, анемия, след боледуване.

Моркови. Те имат много силно лечебно действие. Повишават съпротивлението на организма към вирусите, помагат при анемия или обща умора. Освен това съдържат бета-каротин, който е необходим за доброто зрение.

Морковите трябва да се настържат на ренде или да се изстиска сокът от тях. А при диария ще помогнат сварени моркови. За да се запазят полезните им вещества, най-добре е морковите да се готвят на пара.

Мед. Това не е само лакомство за децата, а и много полезен продукт за повишаване на имунитета. Той укрепва имунитета, помага при лечението на настинки и влияе положително на кръвоносната система. Само че трябва да го даваш внимателно на детето, тъй като медът е и силен алерген.

Когато избираш мед за детето, по-добре взели липов или от елда. Добавяй по една чаена лъжичка в чая на детето два пъти седмично.

Цвекло. Този зеленчук е полезен за профилактика на анемия, оказва противовъзпалително действие и подобрява работата на нервната система. А малко салата от варено цвекло подобрява апетита. Цвеклото е добро ястие при заболяване – първо, усвоява се лесно, второ, не причинява дискомфорт при преглъщане (ако детето го боли гърлото).

Магданоз. Достатъчна е само една чаена лъжичка смлян магданоз на ден, за да получи детето дневната доза витамини и минерали. Благодарение на съдържанието на почти всички витамини, калций, калий, желязо и фосфор, магданозът ще помогне при настинка и грип.

При приготвянето на супа, рагу или зеленчуково пюре не забравяй да добавиш в тях малко ситно нарязан магданоз.

Морска риба. Основен източник е на ненаситени мастни киселини, които оказват положително влияние на работата на мозъка и нервната система, а също така повишават и имунитета. Как и каква риба да избираш, прочети в статията „Захранване с риба“.

Пуешко. Най-полезното диетично месо. Затова се препоръчва на хората с алергии. То е богато на белтъчини, витамини от Б групата, желязо, цинк и магнезий. Повишава защитните сили на организма и е добра профилактика на анемия.

Пшеница. В кашата се съдържат много минерални вещества (по-подробно по темата, прочети в статията ни „Съдържание на витамини в хранителните продукти“). Усвоява се лесно и подобрява храносмилането. Обърни внимание, че при алергия към глутен не трябва да даваш на детето пшеничени изделия.

Лук и чесън. Те са популярни заради съдържанието на фитоцианиди в тях, които убиват бактериите и подпомагат за повишаване на имунитета.