Грижи за косата на бебето

През първия месец от живота на детето главата му трябва да се измива всеки ден с чиста вода при къпане, след което косата на бебето трябва да се подсушава с мека хавлиена кърпа.

Главата на по-голямо дете може да се мие не по-малко от 1-2 пъти седмично със специален детски шампоан, който не люти на очите, или с бебешки сапун без аромати и парфюми.

Когато измиваш пяната, наведи главата на бебето малко назад, за да не влезе вода в очите му, така ще плаче по-малко. Никога не използвай сешоар, за да изсушиш главата на бебето, тъй като кожата на главата на бебетата е много нежна и може да я пресушиш и дори изгориш. Косата на бебетата е тънка и изсъхва за няколко минути, затова е по-добре просто да изчакаш малко.

Не вярвай на някакви суеверия относно постригването на бебето, ако косата му е много дълга, влиза му в очите и му пречи да опознава света, който го заобикаля, или пък през лятото е причина да се поти и обрива заради потта, най-добре подстрижи бебето, по-добре е, отколкото да го връзваш.

Грижи за нослето на бебето

Някои родители чистят нослето на новороденото всеки ден, но не трябва да го правиш. Нослето при бебенцата е саморегулираща се система и не трябва да се намесваш в работата ѝ. Дори въздействието на памучен тампон върху тъканите на носните проходи причинява дразнене на лигавиците, които в отговор на това повишават отделянето на секрет.

Изключение са случаите, когато в носа на бебето наистина има сухи корички, които му пречат да диша. В този случай може да капнеш солен разтвор в нослето на бебето (обикновена трапезна сол се разтваря в гореща вода в пропорция 1:30), но най-добре си купи физиологичен разтвор от аптеката.

Капеш по една капка във всяка ноздра, после поставяш бебето на коленете си с лице надолу, така, че главата му да е малко по-надолу от тялото. След 1-2 минути от нослето на бебето ще започне да се отделя секрет, а заедно с него – и коричките.

Грижа за ушите на бебето

Ушите на бебето също не трябва да се чистят всеки ден, достатъчно би било веднъж в седмицата. Трябва да си направиш памучен тампон и да изтриеш внимателно видимата част на ухото на бебето.

Не се опитвай да почистваш по-надълбоко, ушните канали при бебетата са къси и широки, тъпанчето е доста близо, а освен това кожата на ушните канали е много тънка и нежна, така че е възможно при невнимание да нараниш ушите на бебчето. Що се отнася до кожата на ушите, оглеждай я и я мажи с намаслен тампон всеки ден.