Когато дойде време детето да започне да си мие зъбите, много родители се интересуват дали може да използва пастата за зъби на възрастните вкъщи. В никакъв случай! Не само че не може, а и при избор на паста за зъби за детето задължително трябва да обръщаш специално внимание на състава ѝ.

В нея трябва да има минимално количество абразивни частици (титаниев диоксид, сода, сода бикарбонат). Но ще е по-добре, ако пастата за зъби за детето изобщо не съдържа тези вещества.

Зъбният емайл при децата е на стадий съзряване. Той е по-малко минерализиран, затова системното механично въздействие може да разруши емайла, да стане причина за повишена чувствителност и да предизвика клиновидни дефекти.

Избелващите вещества също нямат място в детските пасти за зъби. Освен това в пастата за зъби за деца концентрацията на различни добавки се спазва строго. Например най-разпространената е натриев флуорид (но има и други съединения на флуора) – използва се с цел допълнително минерализиране на зъбите и не влиза в състава на детските пасти за зъби.

А в лечебно-профилактичните пасти се съдържа в много малки количества и дори детето да поглъща пастата, това няма да му навреди. Количеството на натриев флуорид е различно при различните производители. Но в пастите за деца съдържанието му трябва да е по-малко от 0,025% (състава можеш да прочетеш на опаковката).

Но имай предвид, че флуоридите имат противокариесен ефект, затова не ги изключвай напълно. Не отлагай много пастата за възрастни. Когато млечните зъби на детето започнат да се сменят с постоянни (някъде около  7-мата година) и детето разбере, че освен пастата за зъби има и много други вкусни неща, разреши му да си мие само зъбите с паста за зъби за възрастни. Но нека да изстисква паста колкото грахово зърно върху четката си за зъби – това количество няма да навреди на здравето му, ако случайно глътне пастата.