След раждането на бебето всяка майка задава много въпроси. Грижите за бебето са истински проблем. В тази статия ще се опитаме да отговорим на основните въпроси за хигиената на бебето, които притесняват младите майки.

1. Кога можеш да изкъпеш за първи път бебето?

Ако бебето е здраво, тази процедура можеш да започнеш от втория му ден. Но следи внимателно върху раната на пъпчето, която все още не е зараснала, да не попада вода. Ако се случи въпреки старанията ти, задължително подсуши раната и я обработи с кислородна вода.

2. Кои части от кожата на бебето са най-предразположени към раздразване?

Това са гънките на кожата и вратлето. Тук се събира пот, мляко, което може да повърне бебето, олющили се частички епидермис. При неправилно полагане на грижи за тези области може да се появи обрив. За да не се случи това, при всяко къпане ги подсушавай внимателно с кърпа и мажи кожата с бебешки крем.

3. Колко често се къпе новородено?

Всеки ден. Бебетата повръщат често, потят се, мокрят памперсите, затова е много важно да къпеш бебето си всеки ден. Но не забравяй, че водата изсушава много кожата на бебетата и измива защитния слой мазнина от нея, затова ограничавай времето за водните процедури.

4. Къде е най-добре да къпеш бебето – на специална поставка в корито или в банята?

И двата варианта са подходящи. Най-важното е да се уверена и да ти е удобно. Ако ще къпеш детето на поставка в корито, не забравяй, че в помещението трябва да е топло, за да не изстине бебето.

5. Колко често трябва да миеш главата на бебето?

Всеки ден. Новородените бебета прекарват много време в легнало положение. Главиците им се изпотяват, понякога повръщат и това отива в косичката им, млякото изсъхва, затова трябва да къпеш бебето си с главата всеки ден. Можеш да използваш специален шампоан „без сълзи“ (1-2 пъти седмично) или бебешки сапун, но трябва да ги отмиваш добре, за да не се изсушава кожата на главата на бебето и да не се раздразва.

6. Можеш ли да насапунисваш бебето с кърпа?

Можеш, но трябва да си има собствена кърпа за баня, която никой друг не трябва да използва. След къпане трябва да я изпираш и изплакваш много добре, за да не стане преносител на бактерии и гъбички, които могат да причинят болести по кожата. Кърпите, направени от плат, трябва да се изваряват. Специално внимание обръщай на „килимчетата“, които постилаш на дъното на коритото (за да не се пързаля бебето). Тях пери колкото се може по-често със сапун, след което ги изплаквай с преварена гореща вода. Ако по „килимчето“ се появят тъмни петна, изхвърли го веднага.

7. Да мажеш ли бебето си с масло след къпане?

Това зависи от състоянието на кожата на бебето ти. Ако е суха и се лющи, трябва да я овлажняваш. През първия месец от живота на бебето е най-добре да използваш бебешко масло или бебешки крем. След това можеш да ги смениш с бебешки овлажняващи балсами, които попиват бързо и защитават добре кожата на бебето.

8. Кои пелени са най-добрите за новородено – еднократните или многократните?

Разбира се, най-добре е да използваш еднократни пелени, така наречените памперси. Те попиват страхотно влагата и кожата на бебето остава суха и чиста. Но не забравяй, че еднократните пелени трябва да се сменят често (не по-рядко от веднъж на всеки 3 часа).

9. Да мажеш ли лицето на бебето с крем?

Погледни кожата му, ако е здрава и хидратирана, нямаш нужда от кремове. Ако са се появили някакви симптоми на алергия или кожно заболяване, обърни се към педиатър или дерматолог, те със сигурност ще те посъветват кои специални средства ще са подходящи (мазила или кремове).

10. Колко често трябва да решеш бебето си?

Всеки ден. При сресването се подобрява кръвообращението в кожата на главата, а освен това заздравяват космените луковици. Опитай се да избереш четка от мек естествен косъм, така косата му няма да се наелектризира.