Показатели за развитие

През този месец бебето наддава около 500 грама и пораства с някъде около 2 сантиметра. С всеки ден става все по-интересно да си общуваш с детето.

То вече не само отваря и затваря разни кутийки, но и ако го помолиш, може да извади или сложи някакви неща в тях. Ако помолиш детето да ти даде някаква играчка, която то познава, то с радост ще ти я даде.

Бебето ти вече може да става и да стои без опора само. Започват да му стават интересни дребните играчки и предмети, разглежда ги с интерес, опипва ги и ги оглежда. Още едно постижение на детето е, че може с жест да ти покаже нещо, което иска да получи, затова между вас диалогът вече е възможен.

Малко се променя дневният режим на детето. Храни се 5 пъти дневно през 4 часа. След хранене будува 2-2,5 часа, след което спи 1,5-2 часа. През деня бебето пак спи по 2-3 пъти. Продължителността на нощния му сън е 10-11 часа.

Опитвай се да правиш гимнастика с бебето след второто хранене, някъде около час след това. За гимнастиката се опитвай да използваш различни приспособления, такива като топка, халки, пръчка.

Халките ще помогнат на бебето да укрепи китките и предмишниците си. За упражнения за крачетата много подходяща е пръчката (предложи на детето си да легне по гръб и да достигне до пръчката с крачета). Можете да седнете на пода и да търкаляте топка един към друг или нека детето да ти я хвърля, а ти да я хващаш.

Меню за дете на 10 месеца

Менюто на бебето става по-обширно. Ако няма алергия, можеш да въведеш в менюто му рибни ястия. Ако още го кърмиш, опитай се кърменето да се пада сутрин. Тези кърмения са много полезни, защото кърмата оказва положително влияние на стомашно-чревния тракт.

На тази възраст бебето много обича да преодолява различни препятствия, не се притеснявай, нормално е. За да са по-малко синките, направи му арена от препятствия от възглавници.

Децата на 10 месеца понякога се плашат от обичайни предмети като ръкавици, чанта, шал. Ако се случва така и с твоето дете, не го карай да се докосва до такива вещи, по-добре му направи представление, в което да го запознаеш с тях.

Например сложи си ръкавиците, погали ги, покажи на детето, че не са страшни и че няма от какво да се плаши, след което му предложи само да ги докосне и да се убеди, че няма от какво да се страхува. Ако теб те е страх от нещо, не показвай страховете на детето си, защото децата често копират поведението на възрастните.