През 7-мия си месец бебето не расте толкова много – ще порасне някъде с два сантиметра и ще наддаде около 600 грама. Бебето вече не само пълзи уверено, но и застава на четири крака, и може да стои седнало. Ако държиш детето за ръка, ще може да стои изправено и да се опитва да ходи.

Наблюдавай го и ще видиш колко по-силно и ловко е станало детето ти. Вече не му е толкова интересно да размахва играчки, започва да експериментира и чука дрънкалките една в друга, може да хвърля играчки нарочно.

Бебето на 7 месеца се храни по 5 пъти на ден на всеки 4 часа. След хранене играе час и половина-два, след това спи пак толкова. Денем бебето спи 3 пъти. Продължителността на нощният сън на бебе на 7 месеца продължава да е 10-11 часа.

Гимнастиката и масажът пак е най-добре да ги правиш след второто хранене. Но сега вече трябва да намалиш времето за масаж и да увеличиш времето за физически упражнения. Сега е подходящо време за каляване, но не се престаравай.

Започни с въздушни вани, за начало – по 10-15 минути, след това увеличавай постепенно времето. Когато детето свикне с тези процедури, можеш да правиш сухи разтривки, докато кожата му леко се зачерви, за целта е подходяща фланелената тъкан. След седмица можеш да започнеш влажни разтривки, но следи температурата на водата да е около 35 градуса по Целзий.

Менюто на бебе на 7 месеца става по-разнообразно – опитай да въведеш месно пюре. Можеш да го приготвиш сама от постно месо, като телешко или пилешки гърди (задължително без кожата). Задължително го мини през месомелачка поне два пъти или го смели с блендер.

Внимавай с порциите, започни с 5-10 грама, не повече от 30 грама. Ако бебето не прояви алергия към месното пюре, тогава можеш да го смесиш със зеленчуково. Ако бебето не иска да яде някое пюре, опитай да го смесиш с вече познат вкус и постепенно увеличавай частта на месното пюре, така дори и най-капризните деца свикват лесно с новата храна. Не карай детето си да яде на сила, така можеш да влошиш нещата, по-добре прояви търпение, ще ти се получи.

Сега детето се развива с много бързи темпове, затова му давай повече играчки, при това различни по форма, цвят, материя. Купи му развиващи играчки, които може да сглобява, да слага една в друга. Дай му дрънкалки, кукли, кубчета.

Общувай повече с детето си, показвай му различните части на тялото или предмети и казвай как се наричат, това ще увеличи речниковия запас на бебето и ще подпомогне развитието на речта му. На 7 месеца бебето може да се плаши от чужди хора, затова не се притеснявай, ако се случи такова нещо, нормално е.