Продължителния сън е много важен за детския организъм. Той подпомага съзряването на главния мозък и правилното развитие на детето. Освен това хормонът на растежа се произвежда точно по време на сън. Затова родителите трябва да обръщат внимание на следните моменти:

1. Температурата в стаята

Много важно каква е температурата в стаята на детето. Оптималната температура е 18-22 градуса по Целзий. Но стаята задължително трябва да е добре проветрена. Освен това голяма роля играе и влажността на въздуха. През отоплителния сезон и в големите горещини през лятото въздухът в стаята трябва да се овлажнява. За да не се натрупва прах в стаята, където спи детето, премахни дебелите килими и покривала.

2. Удобно легло

Детето ти дълго време е било в затворено пространство (в корема на мама), затова голямото легло може да го изплаши и да не му е хубаво там. Затова е добре да помислиш за креватче с люлка, в която можеш да слагаш новороденото си бебе да спи. Ако нямаш креватче, заобиколи бебето ти в  голямото легло с нещо меко (например с одеяло или пелена), за да се чувства защитено и да му е хубаво.

3. Безопасен сън

Първото, на което трябва да обърнеш внимание, когато купуваш бебешко креватче, е разстоянието между пръчките, то трябва да е около 8 сантиметра, за да не може бебето ти да промуши главата си между тях. Чаршафчето трябва да е добре закрепено. Не връзвай по ъглите на креватчето някакви дълги връзки или ленти. Възглавницата за дете под 1 годинка можеш да заместиш с пелена, сгъната на няколко пъти. Никога не оставяй отоплителни уреди около креватчето на бебето.

4. Сменяй позите

Новородените бебета трябва да се слагат да спят с редуване на страните – ту на едната страна, ту на другата. По-големите бебета могат да спят по гръб. Тази поза подпомага свободното дишане и нормалната работа на храносмилателните органи. Но много бебета си имат любими пози за сън. Наблюдавай детето си и ще видиш в коя поза то заспива най-добре.

5. Енергичен ден

През деня организирай кратки разходки, активни игри, масаж и гимнастика, за да изразходва бебето повече енергия. Не ограничавай детето си, нека се движи. Следи, когато е в количката, да може да движи свободно ръчичките и крачетата си. Не се престаравай в обличането на бебето, защото то хаби много енергия, за да поддържа температурата си. Вечерното къпане и масажът също изморяват бебетата и помагат да се възбуди апетитът им.

6. Спокойна вечер

Ако денят на бебето е бил емоционален, може да не заспи лесно вечерта и да се буди нощем. При това силните впечатления се трупат не само от негативни събития, а и от многото положителни емоции. Бебето усеща много ясно настроението на майка си, затова забрави за кратко грижите и тревожните мисли. Излъчвай спокойствие и бебето ти ще заспи по-бързо.

7. Всичко под ръка

Вечерта задължително си подготви нещата, които може да ти потрябват за бебето през нощта – шишето, мокри кърпички, памперс. Ако трябва да сменяш памперса на бебето си през нощта, не включвай ярка светлина, говори му шепнещо, за да не си помисли малкото, че утрото е настъпило. Така ще отрегулираш по-бързо дневния режим на бебето си.

8. Сънят не е наказание

Никога не слагай детето си да спи за наказание. Ако изпитваш негативни емоции, докато слагаш детето си да спи, то може да започне да се страхува да заспи. Помни, че детето ти трябва да приема съня като шанс да си почине и да сънува. Преди да сложиш бебето си да спи, се опитай да се отпуснеш, тогава детето ти ще заспи спокойно и бързо.