Световъртеж, слабост, гадене… Тези симптоми ги знае всяка майка и ги свързва една дума – токсикоза. В тази статия ще се опитаме да разберем какво причинява токсикоза по време на бременност и какви видове токсикоза има.

Причините за токсикоза при бременните жени

Първата причина може да ти се стори абсурдна, но няма как да спорим с природата. Понякога имунната система на бъдещата майка възприема плода като чуждо тяло. Това води до появата на автоимунна реакция с образуването на антитела към клетките на собствения организъм на жената. Работата на някои вътрешни органи се нарушава, следователно състоянието на жената се влошава.

Ще отбележим, че при нормално протичане на бременността имунитетът трябва да „заспи“ и да даде възможност на бебето да се развива нормално. Ето защо в повечето случаи токсикозата по време на бременност преминава много бързо.

Причини за токсикоза са:

  • Стрес, преумора, черепно-мозъчни травми;
  • Хормонални нарушения – в частност болести на щитовидната жлеза, хипофизата и надбъбречните жлези;
  • Тежко заболяване;
  • Обостряне на някои болести на сърдечно-съдовата, храносмилателната системи и бъбреците.

Видове токсикоза

Честно казано, видовете токсикоза при бременност не са толкова много. По-точно, само два са: ранна и късна, наричат ги токсикоза през първата половина и токсикоза през втората половина от бременността. Макар че се различават не само по времето на появата им.

Ранна токсикоза при бременност

Отличителната ѝ особеност я знаят всички – обилно отделяне на слюнка и повръщане (най-често в сутрешните часове). При това, ако не повръщаш всеки ден и състоянието ти не се влошава, това състояние не е патологично и няма нужда от лечение.

Друго е, ако повръщането е ежедневие, и то по няколко пъти на ден. При това се наблюдава и намален апетит, появява се слабост и теглото намалява. В този случай се говори за токсикоза при бременните. При това при честота 5 пъти на ден и повече трябва да потърсиш веднага лекарска помощ. В някои случаи може да се наложи хоспитализация.

Късна токсикоза по време на бременността

Токсикозата във втората половина от бременността е опасна с това, че влошава работата на бъбреците. Причината за появата ѝ е нарушеният вискозитет на кръвта и способността ѝ да се съсирва. Това води до нарушено кръвообращение в капилярите, от които на 87% се състои плацентата.

Тъканите на бъбреците съдържат много малки съдове. Няма да задълбаваме в подробности за работата на бъбреците, достатъчно е да знаем, че те изпълняват ролята на огромен филтър. При токсикоза структурата на този филтър се поврежда и филтрацията се нарушава. А това не влияе никак добре на бременността.

Признаци на късна токсикоза:

  • Високо кръвно налягане по време на бременност (130/85 мм. рт. ст. – това е високо вече);
  • Отоци (постоянни и нарастват все повече);
  • Протеинурия (отделяне на белтък в урината).

Ако лекарят ти заподозре, че страдаш от късна токсикоза, трябва да се лекуваш в болница, където ще ти приложат комплексно лечение. Освен това се препоръчва диета с ограничаване на количеството сол, за да не се допуска да задържаш течности в организма си. Количеството течност се намалява с цел намаляване на натоварването върху бъбреците. Лечебните препарати се избират строго индивидуално и само от специалист.