Много жени започват да осъзнават себе си като майки само след като усетят бебето им да се движи (някъде към 5-ти месец от бременността). Макар че бебето започва да се движи малко по-рано. Затова си води дневник и си записвай какво наблюдаваш.

Защото характерът и честотата на движенията на бебето ти ще помогнат на лекаря да следи здравословното му състояние, как протича неговото развитие.

През 8-ма седмица от бременността на бебето започват да му се образуват нервни влакна и мускулна тъкан. Мускулите, получавайки импулси от главния мозък, започват да се съкращават. Но бебето е още много мъничко и няма да можеш да усетиш неговите движения.

През 10-тата седмица от бременността бебето плува в околоплодни води. Може да променя посоката, когато се „натъкне“ на стените на матката ти. Появява се рефлексът за преглъщане.

През 18-тата седмица бебето започва да реагира с движения на звуци, може да се присвива. Когато нещо го притеснява, може да закрие лице с дланите си. Пръстите му стават по-ловки – бебето върти в ръчички пъпната връв.

През 20-та седмица според лекарите бъдещата майка започва да усеща движенията на бебето. Ако това не ти е първа бременност, тогава можеш да усетиш бебето си да мърда малко по-рано. А ако дълго време не се случва, трябва да се консултираш с лекар.

Гинеколозите смятат, че на 30-тата седмица от бременността бебето мърда най-много – до 600 движения на ден. Но растейки, броят на движенията му ще намалява, защото бебето расте и мястото, в което може да се движи, става по-малко.

Понякога самата ти провокираш бебето си да се мърда. Например силната музика може не само да събуди, но и да изплаши бебето ти. Нека разгледаме в кои случаи бебето мърда повече през бременността:

  • Бебето мърда повече, ако не му достига кислород. То започва да почуква по маточните стени, вследствие на което се увеличава притокът на кръв и заедно с това – количеството на кислород.
  • При физически упражнения (почистване, физзарядка или просто докато се разхождаш);
  • Когато си почиваш, легнала по гръб. В тази поза матката притиска долната куха вена, което води до влошаването на кръвоснабдяването;
  • Прекалено калоричната храна. Бебето получава прекалено много енергия и се опитва да я изразходи;
  • Емоционалното състояние на майката. Когато се ядосваш или те е страх, в кръвта ти се произвежда адреналин, който, попадайки в организма на бебето ти, стимулира нервната му система. А ендорфините окачват противоположното действие.

В които случаи трябва да се консултираш с лекар?

  1. Ако не усещаш бебето ти да мърда повече от 1-2 дни. Това може да е предизвикано от преумора, бебето може просто да си почива, но е най-добре да те прегледат.
  2. Бебето е прекалено активно. Това може да е предизвикано от недостиг на кислород или хранителни вещества.
  3. Движенията на бебето ти причиняват болка. Често причина за това са хроничните болести на стомаха, черния дроб, панкреаса, гръбнака при майката. В този случай консултацията със специалист ще помогне да решиш проблема си.