Настъпването на деветия месец от бременността означава, че дългият период на износване на бебето приближава към своя край – раждането. Този период е най-трудният от психологична и физическа гледна точка. Защо? Нека се опитаме да разберем.

Психо-емоционалното състояние на бъдещата майка

  • Поява или усилване на страха преди предстоящото раждане. За съжаление, в нашето общество раждането се представя като много болезнен и дори страшен процес, затова много майки започват да се самосъжаляват и да се панират предварително. В действителност, до голяма степен раждането зависи от психологичното състояние на родилката. Затова девети месец от бременността е най-доброто време за разрушаване на всички стереотипи, свързани с раждането, и позитивна настройка;
  • Натрупана умора, която може да се замени със силно желание за активна дейност. По принцип тази дейност е насочена към въдворяване на перфектен ред в дома – така нареченото „гнездене“;
  • Oбидчивост и нетърпеливост към околните, които постоянно задават въпроси за датата на раждането.
  • Ярки фантазии и сладки мечти за бебето;
  • Желание по-скоро да родиш.

Физическо състояние в 9-ти месец от бременността

  • Облекчено дишане. През 9-тия месец от бременността коремът „пада“, тъй като бебето заема поза, която е най-физиологична за неговото раждане. Съответно намалява и притискането на вътрешните органи и дишането става по-леко;
  • Учестено уриниране;
  • Затруднения в движението заради големия корем, болки в гръбначния стълб;
  • Поява на отоци (на тази тема препоръчваме да прочетеш статията за отоците по време на бременност), разширени вени;
  • Запек, киселини, образуване на газове;
  • Кървене от носа, кървене от венците;
  • Подготвителни контракции, които са кратковременни и причиняват лек дискомфорт;
  • Увеличаване на влагалищните секрети, които могат да променят цвета си, например да станат розови или светло-кафяви. По принцип това се случва след гинекологично изследване или след интимен контакт.

Този внушителен списък от неприятни симптоми, съпровождащи деветия месец бременност, може да те изплаши. Но не се притеснявай, защото при всяка жена бременността протича индивидуално, а това означава, че много от симптомите са неактуални.

Развитие на бебето в 9-ти месец от бременността

Девети месец от бременността за плода се характеризира с по-нататъшно усъвършенстване на всички системи в организма му. През този период белите дробове вече се напълно оформени, затова раждането на бебето през този месец не носи никаква опасност за неговото здраве.

През деветия месец бебето наддава с около килограм, а ръстът му се увеличава с 5 сантиметра. Средно, теглото на бебето при раждането е над 3 килограма и е с ръст 50 сантиметра.

Във връзка с това, че детето наедрява значително, му става тясно в матката. Освен това просто му е неудобно да се движи, особено от момента, в който коремът „падне“. Затова движенията му постепенно намаляват. Ориентировъчно плодът извършва 25-40 движения на час, ако разбира се, не спи. В предродилния период двигателната му активност намалява до 20-30 движения на час. Но ако не усещаш движение в корема си дълго време, това си е основателна причина да посетиш лекаря си.

Начин на живот на бременната жена в 9-ти месец

През 9-ти месец на бременността се препоръчва да водиш нормален начин на живот, който включва правилно хранене, пълноценен сън (ако те тревожи безсъние нощем, е добре да поспиваш през деня), умерено физическо натоварване. Единственото ограничение е да спреш да пътуваш сама с автомобил, защото раждането може да започне точно когато си зад волана.

И най-важното, трябва да изхвърлиш лошите мисли и да срещнеш новия човек със спокойна и чиста душа.