Всички ние знаем, че всеки човек по природата си има външни прилики с майка си и с баща си. Информацията за това, на кого ще прилича детето, съдържат в себе си яйцеклетката и сперматозоидът. Тази информация е скрита в микроскопичните структури (хромозомите), които съдържат приблизително 2 хиляди гена.

Точно от гените зависи кои черти ще наследи детето, тоест какъв цвят ще му е косата, очите, каква ще е кръвната му група, а също ръстът и теглото. А полът на зараждащия се човек ще зависи от това каква полова хромозома носи сперматозоидът.

Много важен период от развитието на бебето е точно първият месец от бременността. Ако организмът на младата майка тогава е подложен на болести, на въздействието на всякакви токсини върху организма ѝ или други увреждащи фактори, изходите са два: ембрионът намира резерви, способни да елиминират нанесените увреждания, или бременността просто се прекратява.

В първия случай щетите се възстановяват напълно и ако няма повече никакви увреждания, може да няма последици. Но във втория случай, в обичайното за това време настъпва менструация, понякога закъснява с няколко дни, така че жената може и да не подозира, че е била бременна и е можела да има дете.

През първата седмица от оплождането яйцеклетката започва да се дели и да се насочва към матката. През втората седмица тя прониква в матката и се закрепва за стената ѝ. През третата седмица някои тъкани на ембриона започват да се различават, започва да се изгражда система от органи. Появява се мъничкото сърчице, което в момента е с еднокамерна структура. Едва в края на втория месец от бременността то ще стане почти същото, каквото е и на майка му, само че по-мъничко.

Нервната система, която се изгражда през втората седмица от бременността, се преобразува в гръбначен мозък. През четвъртата седмица се оформят очните ябълки, появяват се крачетата и ръчичките и се маркира голяма част от вътрешните органи. Когато първият месец от бременността е към своя край, размерът на бебето е колкото оризово зърно.

Обикновено през първите две седмици жената дори и не подозира за своето положение. Първите симптоми много рядко започват да се проявяват толкова рано. През първия месец младите майки обикновено изпитват слабост, сънливост, гадене (понякога придружено с повръщане), вместо менструация се наблюдават леки мазни петънца по бельото, но в повечето случаи менструация просто не се появява.

Жената често усеща нужда да освободи пикочния си мехур, появяват се киселини и дори подут корем. Променят се вкусовите ѝ предпочитания – това, което по-рано ѝ е харесвало, сега я отвращава, и обратното, искат и се неща, които допреди това не е харесвала. Усещат се промени и в млечните жлези. Появява се усещане за пълнота и тежест, кожата около зърната потъмнява, гърдите се покриват със синкави вени, особено ако кожата на жената е светла. В този случай, ако млечните жлези станат прекалено чувствителни, се препоръчва дори да спиш със сутиен.

Желателно е още при планирането на бременността да промениш отношението си към битовите задачи. Много е важно да си осигуриш достатъчно почивка. Когато ти се иска да си полегнеш и да поспиш, послушай организма си и му дай почивка. Това е много по-важно от почистването или приготвянето на вечерята. Освен това след малка почивка домашната работа е много по-лека и приятна. Като цяло, ако леките физически натоварвания са ти рутина, през първия месец от бременността можеш да продължаваш в това темпо.